Aktuellt

Veckobrev, vecka 18

29.04.2016« Tillbaka

Veckobrev, vecka 18

Studerande

Den förkortade veckan ser ut som följande:

Måndag


  • Johanna på GNet-möte i Grankulla kl. 8-10, Martin rektor
  • Pelle tjänstledig, Kim håller GLT för samtliga ettor  • Gemensam eftermiddagssamling (Kinaresan) för hela skolan kl. 13.15-14 i gymnastiksalen, grupperna går tillsammans med sin lärare från lektionen och lämnar sina jackor, väskor och mobiltelefoner i klassrummen där de har lektion  • Tvåorna går och ser pjäsen Nummisuutarit av Aleksis Kivi till Nationalteatern kl. 19, detta är en del av kurs Fi o6


Tisdag

Onsdag


  • inga normala lektioner denna dag förutom TYB 23 kl. 8.05-10.40, detta eftersom lärarna har fortbildningsdag (den nya läroplanen) hela dagen och studerande får arbeta självständigt på distans, för mer information se Wilma


Torsdag


  • ledig dag, Kristi himmelsfärdsdag


Fredag


  • ledig dag


Anmälningen till nästa års GNet-kurser öppnar officiellt måndagen 9.5. Notera att kursen Fysik och vetenskap där man gör en studieresa till München endast går som GNet-kurs nästa år. Anmälningarna till den kursen skall vara inne senast 15.5.

Litteraturkurs i modersmål (prepkurs) går som sommarkurs och anmälningen till den öppnar redan 2.5. Se mer info http://www.gnetkurser.com/vinterterminen-2016---2017.html

Ha en kort men lärorik studievecka och ett skönt minilov!