Aktuellt

Veckobrev inför vecka 43

23.10.2016« Tillbaka

Bästa studerande!

Denna vecka får gymnasiet besök av niorna och på fredagen av två forna studerande, globbare, som berättar om sin studieresa till Brasilien senaste vår.

Specialprogrammet för veckan är följande:


  • under GLT kl. 12.10-12.30 fyller bl.a. tvåorna i en enkät riktad till alla tvåor i huvudstadsregionens gymnasier (mer info har skickats i Wilma)


TI

ledningsgruppen, studeranderådet, Mirkka och Dotte har möte gällande gymnasiets marknadsföring i MS under rådens rast.Niorna besöker pos 5: robotik, MOt10 och GE4. OBS! Studerandena i dessa grupper äter undantagsvis kl. 11.30-12.10, likaså studeranderådet och tutorerna. Niorna har inledande träff med studeranderåd och tutorer i Shaolin, 9B kl. 12.10, 9A kl. 13.30. lärarna matar in omtentvitsorden idag, och de syns senast på onsdagen i Wilmastuderande som läser ortodox religion har möjlighet att delta i en utflykt ordnad av församlingen, meddela er grupphandledare ifall ni deltar

ONS

Teammöte för lärarna kl. 8-10. Mirkka på Vägledardagar i Åbo. Ingen stödtimme idag. SHt3 har självständiga hemuppgifter.Kristoffer på skolning i Helsingfors. FY7 och MAAo10 har självständiga hemuppgifter.

Alex, Kim, Sakari och Kaj representerar skolan i Vandas IKT-Ratkaisupäivät

TO

Niorna besöker pos 4: MAAo2, GY4, EN7, KEt7. 9C har inledande träff med studeranderåd och tutorer i MS kl. 9.45.Mirkka på Vägledardagar i Åbo. GY4 och GYo2 har lektioner med Cie.Johanna på möte med finska rektorerna kl. 12.30-16. Rektorsansvar Tanja och under sista blocket Kristoffer.

FRE

Niorna besöker pos 7: SHt3, MAB7, MAAo10, SP7. OBS! Studerandena i dessa grupper äter undantagsvis kl. 11.30-12.10, likaså studeranderådet och tutorerna. Niorna har inledande träff med studeranderåd och tutorer i MS, 9D kl. 9.45 och 9E kl. 12.10. HIo4 har sina lektioner på högstadiet, mer info av läraren.Brasilien-morgonsamling kl 10.40-11.00 i gymnastiksalen