Aktuellt

Veckobrev inför vecka 17

23.04.2017« Tillbaka

Veckobrev inför vecka 17

Under veckan har vi bl.a. allmän tent, infomöte för tvåor och Wappen-jippo. Programmet är följande:

efter maten kommer tvåorna att få besök av abin, som berättar om erfarenheterna från studentskrivningarna (detta berör Fi och Hi).

GLT

ettorna har gemensam GLT i LU, de får höra tips av årets abiturienter (Victor, Michaela och Sophia besöker dem).förberedelser inför Wappen-jippot

TI

Rådens rast kl. 10.15Lärarna har rastmöte kl. 12

ONS

allmän tent 3 kl. 8-11.40 (endast de studerande som lämnat in förhandsuppgifterna inom deadline har rätt att delta)vitsorden från omtent (period 4) kommer in i Wilma under dagens loppPåverkardagen kl. 12-15 på stadshuset

TO

Teater i gy-salen: Fi-fi-finlandssvensk tidsresa kl. 10.55-11.40 (Bio1, Moo2) och kl. 12.20-13.05 (FiAo6 och Hio3). Pos 3 inleder lektionen kl. 10.40 och studerandena lämnar sina saker i klassen.Infomöte om studentskrivningar samt föreläsning om digitalt beroende för tvåor och deras föräldrar kl. 18.30 i LU. Även 5st abin deltar. Tysklandsresenärer ansvarar för försäljning av traktering - 4st 2or hämtar något sött och salt och 2st ettor säljer.

FRE

Wappen-jippo kl. 12.20-12.40 för gymnasiet (högstadiet har tävlingar före lunch), 12.40-13.00 gemensam FINAL (de som inte är med i finalen ser på och hejar)Klasserna/grupperna tävlar årskursvis mot varandra och bästa klassen går vidare till final.Två tävlingar ordnas samtidigt: 10 personer tävlar ute med mera fysiska tävlingar och minst 4 personer tävlar inne med mindre fysiska uppgifter.Klasserna/grupperna väljer själv vem som deltar.Vi önskar att varje klass pyntar upp sig med “Wappen-dekorationer”. Man får också klä ut sig om man vill. Vi har pris åt den klass som har satsat mest på klädsel och Wappen-pynt.Normal undervisning före och efter Wappen-jippot

OBS! Måndagen den 1.5 är ledig, skolan fortsätter enligt schema den 2.5.

Ha en bra skolvecka och en glad första maj!

hälsningar, Tanja