Aktuellt

Veckobrev, vecka 45

05.11.2017« Tillbaka

Veckobrev, vecka 45

Studerande:

Under veckan kommer det att göras en kundförfrågan gällande skolmaten. På matsalsborden finns QR-koder för besvarandet av förfrågan. Köket önskar att alla som regelbundet äter i skolans matsal deltar i förfrågan, som utgör en viktig del för utvecklandet av Fazer Food Services tjänster. Städansvar denna vecka har 2A. 2B dokumenterar.

Måndag:


  • Svenska dagen firas med teater “Stjärnfall” kl. 10-10.45 i gymnastiksalen, studerande lämnar sina ytterkläder, väskor, tekniska prylar etc. i det klassrum där de skulle ha haft lektion kl. 10.05 framåt. Morgonblocket bör alltså avslutas kl. 9.45 så alla hinner gå via sitt följande rum och samlas i salen kl. 10. Kom i god tid via gymnasiet om du inte har lektioner i första blocket - inga saker tas med till salen!
  • Läsmånaden (6.11-22.11) presenteras direkt efter pjäsen. Alla ska ha med sig något vettigt att läsa på svenska, men det måste inte vara skönlitteratur. Facklitteratur, tidsskrifter och liknande går också bra. Boklådor för de som glömt sin bok kommer att finnas i alla klassrum.
  • Ungdomsfullmäktigeval kl. 11-12 i studerandecaféet, alla som bor i Vanda deltar (läraren du normalt har berättar när du kan gå och rösta).
  • Arbetet med upprustningen och asfalteringen av vår parkeringsplats fortsätter och förväntas vara avklarat 17.11.Tills det är klart bör alla parkera på kyrkans parkeringsplats - detta gäller alltså både personal och studerande!

Tisdag:

Innebandyuttagning för pojkarna ordnas kl. 8:30-9:30 i gymnastiksalen, se skilt Wilma-meddelande av Pelle.
Eva och Johanna träffar språkjippokonferencierer i rektorsrummet kl. 11-11.30


Onsdag:

Mirkka, Ali och Karin på grupphandledarskolning. Lärarna meddelar själva sina grupper via Wilma hur lektionerna verkställs.

Torsdag:

Studeranderådet har möte, tid och plats för mötet fås av Mirkka, planering av info under niornas besöksvecka på agendan.
Eva och Johanna träffar alla i BO kl. 10.30 som deltar i språkjippot nästa vecka, maila ett par foton från ditt utbyte till Eva före träffen!
Futsalturnering går av stapeln kl. 10.50-13.15 i gymnastiksalen, varje basgrupp förväntas delta och klä sig enhetligt, bästa klädsel vinner ett pris. Matchprogrammet hängs upp på flera ställen i skolan senast under tisdagen. De som inte spelar har normala lektioner innan maten, efter lunch följer alla med matcherna. Då turneringen är slut fortsätter dagen med normala lektioner.
Alla studeranderådsmedlemmar och tutorer träffar Mirkka och Johanna i LU kl. 13.40 för noggrann genomgång av ansvarsuppgifterna under niornas besöksvecka.
Pelle på fortbildning på Hanaholmen kl. 12-17, Mo o3 arbetar i skolan, Mo o6 arbetar på valfritt ställe, mer info fås av Pelle

Fredag:

Dagsverke för samtliga studerande, se skilt Wilma-meddelande av Eva. Bevis över betald dagsverksavgift skall visas åt egen grupphandledare allra senast under GLT:n torsdagen 16.11. Annars blir det olovlig frånvaro för hela fredagen (10.11).


På kommande vecka 46:

niornas besöksvecka
GEA-möte ti 14.11
språkjippo ons 15.11 kl. 10.40-11.15
abinas museibesök (Tekniska muséet) ons 15.11
Kristoffer besöker Robotikfestival i Lumon lukio tillsammans med 22 robotikstuderande fre 17.11 kl. 9-12


Ha en lärorik studievecka!