Aktuellt

Veckobrev inför vecka 13

22.03.2015« Tillbaka

Bästa studerande!

Vi avslutar vårens studentskrivningar efter måndagens prov och inleder provveckan på tisdagen.

Kim och Mika är borta.

Denna vecka firas Earth Hour runt om i världen för att ge uppmärksamhet åt en av vår tids största miljöhot, klimatförändringen. På lördagen 28.3 kl 20.30-21.30 kan man vara med och påverka genom att släcka all belysning i sitt hem. I skolan firar vi Earth Hour på måndag, genom att släcka belysningen och minimera användningen av datorer.

Programmet för veckan är följande:

Studenstskrivning i korta främmande språk from kl 8.30.

GLT

Genomgång av provutgivningsdagens schema. Info om earth hour.

TI

Provvecka 4 inleds. Ledningsgruppen har planeringmöte inför nästa läsår kl 9-16 på stadshuset, två studeranderådsmedelmmar deltar. Abitent 3 ordnas i samband med provskrivningen och börjar därmed kl 9.30. Prov och lektioner enligt schema.

ONS

Prov och lektioner enligt schema. Lärarmöte kl 12-14, Datatent kl 14-16, sista anmälningsdag på tisdagen. Johanna på möte och Mirkka på fortbildning hela dagen.

TO

Prov och lektioner enligt schema.

FRE

Prov och lektioner enligt schema. OBS! MaBo5 lektionen kl 8.30-9.25 är obligatorisk! Johanna på möte hela dagen, Tanja ansvarar för rektorsuppgifterna.

Earth hour firas på lördagen.

Ha en bra arbetsvecka och kämpa på med studerandet!

Hälsningar, Tanja