Aktuellt

Veckobrev vecka 34

18.08.2015« Tillbaka

Bästa studerande,

skolåret har fått en solig start och det har varit trevligt att se alla gamla och nya ansikten i skolan. Inkommande veckas program ser ut som följande:

måndag 17.8 Fotografering
Alla ombes ta individuella foton fastän de inte ens nödvändigtvis vill ha dem själva. De behövs nämligen i Wilma. Kom ihåg att ta med fotolappen! Myndiga studerande kan avhämta den från lärarrummet ännu på måndagen!
Fotograferingsschemat: Studeranderåd kl. 9.25-9.40 (Mirkka)
Tutorer och globbare kl. 9.40-9.55 (Sigge, Maria)
1A kl. 9.55-10.20 (Kim)
1B kl. 10.20-10.45 (Pelle)
3A kl. 10.40-11.05 (Martin)
3B kl. 11.05-11.35 (Maria)
2A kl. 12.30-12.55 (Anna)
2B kl. 12.55-13.20 (Mirkka)

onsdag 19.8
Två studeranderådsrepresentanter deltar i en träff med finska gymnasiers studeranderåd i Lumon lukio kl. 9-13.
Johanna på möte i Lumon lukio kl. 12-16. Martin fungerar som rektor kl. 12-14 och Pelle kl. 14-16.

torsdag 20.8
Föräldramöte för åk 1 med start kl. 18. Johanna, Mirkka, Pelle och Kim deltar. Deltagarblanketten skall ges åt gruppledaren senast tisdag 18.8.

fredag 21.8
Anmälan till Gnet-kurserna skall göras senast idag.

BOKCIRKELINFO

Bokcirkeln fortsätter hösten 2015 med en ny ledare Karin. En liten grupp ettor och tvåor läser ett visst antal svenskspråkiga böcker på iPad och träffas varannan vecka för att diskutera det de har läst. Vi har 10 närträffar och man får vara borta max. en gång, är man borta flera gånger slängs man ut ur gruppen. Man får låna hem en iPad under den tid som bokcirkeln räcker. Detta är ett unikt tillfälle att förbättra sin svenska eftersom vi både läser och diskuterar på svenska. Alla som har intresse av att vara med i bokcirkeln ska skicka ett wilmameddelande till Karin senast onsdag 19.8 där de motiverar varför de borde få vara med. Det finns endast ett begränsat antal platser. Tidpunkten för bokcirkeln är ännu öppen, men den bestäms under en kort träff som hålls genast då Karin bestämt vilka som får vara med i gruppen.

TEKNISK INFO

Antingen kan man köpa en eller hyra dator. Som studerande brukar man få en liten rabatt, kan röra sig upp till 10 %. Vill man köpa lönar det sig att bekanta med följande sidor
http://www.lukiolaiskannettava.fi Erbjuder datorer med Linux förmånligt
http://www.microsoftstore.com/…/Student/categoryID.66236400…Microsofts webbaffär för studerande, här finns telefoner och tabletter.
http://www.palvelupaketti.fi/tilaa-palvelupaketti… Erbjuder leasing service.
http://www.apple.com/fi-edu/shop Apples datorer får man som studerande lite förmånligare.
http://www.ilonait.fi/web/tuote-osasto/lukiolaiskannettava/ Säljer och leasar datorer för studerande.
Det som du skall vara beredd på att göra är att visa ditt studiekort eller på annat sätt intyga att du studerar.

MATERIALAVGIFT
Kom ihåg att betala materialavgiften på 15 euro senast under måndagens GLT. Den täcker studieguiden, alla kopierade papper och konceptpapper som studerande får under läsåret. Obetald avgift innebär mao. att studerande t.ex. INTE kan skriva kursprov under provveckan.